Ako identifikovať spravodlivé a legitímne spravodajské stránky

Šírenie falošných správ zachvátilo svet v tejto dobe pravdy. India, ktorá je najväčšou demokraciou na svete s miliónmi používateľov internetu, má oveľa väčší podiel na hrozbe falošných správ ako iné národy.

Prieskum spoločnosti Statistica z roku 2019 ukazuje, že až 88 percent prvovoličov v celej Indii súhlasilo s tým, že falošné správy sú skutočným problémom. Niekoľko ďalších výskumných prác ukazuje, že drvivá väčšina jednotlivcov v krajine sa k správam dostáva v podstate prostredníctvom sociálnych médií

India má podľa inej štatistiky najvyšší počet vysielaní WhatsApp než ktorákoľvek iná krajina. Bohužiaľ, väčšina Indov má tendenciu dôverovať všetkým typom správ a radi ich zdieľajú so svojou rodinou a priateľmi bez toho, aby sa obťažovali kontrolovať, či sú pravé alebo falošné.

Tu vám povieme, ako rozpoznať falošné správy a spoľahlivé spravodajské stránky.
Identifikujte spravodlivé a legitímne spravodajské stránky
Ako identifikovať legitímnu webovú stránku

1) Skontrolujte zdroj: Vyhľadajte autentický zdroj. Neverte webovej stránke len preto, že je populárna. Pozrite si uhol pohľadu stránky. Preskúmajte oblasť „O nás“, kde nájdete ďalšie body záujmu o distribútorovi, reťazci velenia, poslaní a vízii združenia.

2) Skontrolujte autora: Pozrite sa, kto napísal článok a či je dôveryhodný. Fake news články často neobsahujú meno autora. V takom prípade sa pozrite na názov autora online, aby ste zistili, že je dobre známy a má dobrú povesť. Má článok spoľahlivého autora? Napísal autor niečo viac? Buďte podozriví z možnosti, že kontaktné údaje autora môžu byť G-mailová adresa. Hlavné spravodajské zdroje majú pozoruhodné formy, SOP a prostriedky venované zaznamenávaniu chýb.

3) Overte si fakty: Prejdite si rôzne webové stránky, aby ste zistili, či sú správy všade rovnaké alebo či nedošlo k nejakým zmenám. Skontrolujte, či iné obchody poskytujú rovnaké fakty. Premýšľajte o zdrojoch článku a o tom, kto je citovaný. V článkoch falošných správ sa pravidelne uvádzajú tajomné zdroje, pochybné zdroje alebo žiadne zdroje. Obsahuje a uznáva článok spoľahlivé zdroje? Pozrite sa na web, kde nájdete ďalšie články o rovnakom bode. Ak nikoho nevidíte, je pravdepodobné, že príbeh je falošný. Skontrolujte, či je na túto tému veľa článkov z iných spravodajských kanálov?

4) Skontrolujte, či sú obrázky autentické: Pomocou spätného vyhľadávania obrázkov Google skontrolujte, či sú obrázky použité v spravodajskom článku autentické. Prejdite si celú webovú stránku a zistite, či tam nie je veľa reklám a upravených alebo ukradnutých obrázkov. Je spravodajský článok a stránka vo všeobecnosti kvalitné? Môžete vykonávať spätnú kontrolu zdrojov a obrázkov? Kontrolou citovaných zdrojov budete môcť potvrdiť, že údaje boli presne prepojené a neboli upravené tak, aby zodpovedali pohľadu autora. To isté platí pre obrázky.

5) Používajte webové stránky na overovanie faktov: Prejdite si niektoré známe webové stránky na overovanie faktov, ako sú factchecker.in a thelogicalindian.com. Robte svoju prácu a cíťte sa istejšie, že dokážete rozlišovať medzi realitou a fikciou.

6) Skontrolujte históriu a reputáciu autora a publikácie: Prezrite si históriu spravodajského webu, ktorý čítate. Spoľahlivé spravodajské kanály poskytujú autentické informácie o nadácii, jej umiestnení a kontaktných údajoch.

7) Dávajte pozor na senzačné titulky: Toto môže byť hlavným znakom falošných správ. Pozorne si prečítajte článok. Falošné články majú často perspektívu, rozrušený tón alebo prehnané tvrdenia. Zdá sa vám článok rozumný, prispôsobený a rozumný? Základným poslaním hlavného spravodajského zdroja je poskytovať fakty svojim čitateľom, nie propagovať žiadnu predstavu o agende.

8) Venujte pozornosť kvalite a aktuálnosti: Legitímne zdroje prechádzajú niekoľkými úpravami a súbormi pokynov. Je príbeh aktuálny alebo znovu použitý? Ak článok obsahuje nesprávne napísané slová, slová s PÍSMENAMI alebo vulgárne výrazy, je to pravdepodobne pochybné. Má článok legitímnu pravopisnú a jazykovú štruktúru?

9) Identifikujte spravodajské médium: Hindu a Tribune sú niektoré renomované spravodajské kanály. Ak ste nepočúvali spravodajskú agentúru, ďalšie informácie nájdete online. Je tlačová agentúra známa, renomovaná a spoľahlivá?

10) Skontrolujte webovú doménu: Mnoho adries URL falošných správ vyzerá zvláštne alebo stručne s „.com.co“ alebo „.lo“ (napr. abcnews.com.co), aby napodobňovali skutočné destinácie správ. Zdá sa vám adresa URL autentická?

Leave a Comment