Naučte sa týchto 5 logických chýb v reklame, aby ste nakupovali rozumnejšie

Shopaholici, ekonómovia a inzerenti využívajú psychologickú hru na začlenenie logických nepresností do reklamy. Pomocou tohto článku vám pomôžeme pochopiť a identifikovať tieto príklady nepresností v reklame. Vezmite si tento príklad. Prelistovali ste si Instagram a videli ste produkt, o ktorom ste ani netušili.

Uvedomíte si, že je to niečo, čo potrebujete a kúpite si to. Čoskoro si však uvedomíte, že to nebolo niečo, čo ste „potrebovali“. Impulzívny nákup v celej svojej kráse.

Tu je to, čo sa stalo. Inzerent šikovne implantoval reklamnú chybu, ktorá zmenila niečo z povinnosti na nutnosť. Ako nás inzerenti prinútia kúpiť niečo, čo sme naozaj nepotrebovali? Ako urobia zo svojho produktu potrebu alebo túžbu v priebehu niekoľkých sekúnd?

Od začiatku marketingu existuje niekoľko príkladov nepresností v reklame. Do hry vstupuje niekoľko teórií o psychológii. Poznanie týchto bludov nám však môže pomôcť uvedomiť si, ako nás môže reklama zviesť z omylu.

Tu je niekoľko populárnych reklamných chýb:

  • Halo efekty
  • Zastavte sa
  • Ad Hominem
  • Strawman
  • Tradičná múdrosť
  • Náhodné mylné predstavy
  • Odvolajte sa na úrad
  • Tu quoque
  • V tomto článku sa podrobne pozrieme na niektoré reklamné chyby. Zahrnulo sa aj niekoľko dobrých príkladov.
  • Halo efekty

logické chyby v reklame 1

Môj osobný favorit, tento môže pochádzať od inzerenta. Často je to aj názor kupujúcich. Firma, ktorá je odborníkom na jednu vec, tvrdí, že má odborné znalosti aj v niečom inom. Bežne uvádzaným príkladom tejto chyby v reklame je, ako spoločnosť Apple vytvorila skupinu produktov, ktorá presahuje jej odbornosť. Bez ohľadu na to, či sú ich odborné znalosti v oblasti softvéru alebo dizajnu, prehlásili odborné znalosti v oblasti elektroniky aj s bezdrôtovými nabíjačkami iPod a Airpower. Tieto produkty neuspeli.

Čo s tým môžete urobiť? Zistite, či je značka odborníkom na produkt, ktorý kupujete.

Zastavte sa

Bežné zvyky v marketingu, dočasné chyby alebo šmykľavé svahy nastávajú vtedy, keď si z danej udalosti vyvodíme závery a spojíme ich vo svoj prospech. V dobe sociálnych médií je „momentový marketing“ módnym slovom. Používa rovnaký klam, aby využil nedávnu udalosť.

Nedávno indická zlatá medailistka PV Sindhuová priniesla súdu na olympijských hrách v Tokiu 20 mariek za použitie jej mena a obrazu bez povolenia. Spolu so svojou agentúrou Baseline Ventures požaduje od každej značky náhradu škody vo výške 5 miliónov Rs.

Čo s tým môžete urobiť? Ochranné známky musia byť pri ich používaní opatrní. Kupujúci by mali byť vyberaví, pokiaľ ide o spoločnosti, ktoré využívajú udalosti na vytvorenie rozruchu o ich značke. Takéto správy sú zvyčajne nesprávne umiestnené.

Ad Hominem

Jeden z najčastejšie vyhľadávaných dopytov na TechThirsty.com slúži na porovnanie produktov. Napríklad Apple vs Samsung alebo Chrome vs Firefox. Značky sa tiež ponoria do logických chýb Ad Hominem v reklame, aby zintenzívnili svoje argumenty. Môže byť pozitívny alebo negatívny.

Napríklad indická politika je plná argumentov, ktoré využívajú slabé stránky protivníka na prezentovanie svojho prípadu. Stavia hru do negatívneho svetla.

Automobilový priemysel však Ad Hominem pozitívne využil na vyjadrenie svojho názoru. Nenechajte si ujsť túto reklamu od BMW, ktorá gratuluje Mercedesu k 100. výročiu. Napriek tomu, že je BMW tvrdým rivalom, vytvorilo zábavnú reklamu, ktorá zablahoželala ich oponentom, ale aj dobrú reklamu.

Čo s tým môžete urobiť? Vedzte, že značky, ktoré vyzdvihujú „negatívne“ vlastnosti svojich oponentov viac ako ich „pozitívne“, nemusia mať svoju akciu spolu.

Strawman

To je bežné v reklame aj v živote. Zoznámte sa so známkami, ktoré prekrúcajú fakty alebo tvrdenia ich oponenta spôsobom, ktorý uľahčuje odporovať ich argumentom. To si nevyžaduje, aby bol argument spravodlivý alebo správny. Keď sa vymyslí slabý prípad, je to prázdny argument. Keď sú fakty a argumenty nesprávne prezentované, je to argument iron-man.

Jedným z najčastejších príkladov chýb slameného muža v reklame je slávna reklama Wendy’s “Where is the beef?” Reťazec rýchleho občerstvenia použil svoju reklamnú kampaň na zveličenie, že iné reťazce pridávajú do svojich hamburgerov „nejaké mäso“. Týmto chceli zvýrazniť veľkosť vlastných hamburgerov.

Čo s tým môžete urobiť? Dávajte si pozor na inzerentov, ktorí hovoria o iných. Namiesto toho skontrolujte, čo ponúkajú. Stojí ich produkt skutočne za cenu?

Tradičná múdrosť

Jedna z trendových chýb storočia, to znamená, že vždy bude platiť niečo, čo platilo v minulosti. V skutočnosti mnohé alternatívne produkty pre zdravie a prírodné kozmetické produkty predávajú produkty za vysoké ceny v mylnej predstave, že ich produkty sú lepšie, pretože využívajú „tradičnú múdrosť“.

Čo môžeš urobiť? Dávajte si pozor na značky, ktoré tvrdia, že sú „prírodné“ alebo majú „babský recept“. Nemusí to byť vždy najlepšie alebo stojí za cenu, za ktorú sú označené.

Dnešní spotrebitelia by si mali byť vedomí logických nepresností v reklame. Vzhľadom na vznik prosperujúceho trhu D2C mpredtým, ako sa na základe reklamného textu rozhodneme o kúpe, musíme poznať znaky. Viete o ďalších logických chybách v reklamách? Povedzte nám to v komentároch nižšie.

Leave a Comment